E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermassel-en vermasseln (D)gcher (F)
Stammformen vermassel-envermassel-tvermassel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermassel-en
duvermassel-s
hien/si,hatt/etvermassel-t
mirvermassel-en
dirvermassel-t
sivermassel-en
Pass compos
echhuvermassel-t
duhuesvermassel-t
hien/si,hatt/ethuetvermassel-t
mirhuvermassel-t
dirhuttvermassel-t
sihuvermassel-t
Plus-que-parfait
echhatvermassel-t
duhasvermassel-t
hien/si,hatt/ethatvermassel-t
mirhatevermassel-t
dirhatvermassel-t
sihatevermassel-t
Futur I
echwäert vermassel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermassel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermassel-en
dugéifsvermassel-en
hien/si,hatt/etgéifvermassel-en
mirgéifevermassel-en
dirgéiftvermassel-en
sigéifevermassel-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermassel-t
duhssvermassel-t
hien/si,hatt/ethttvermassel-t
mirhättevermassel-t
dirhttvermassel-t
sihättevermassel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermassel!
Plurielvermassel-t!
vermassel-t
vermassel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles