E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dobleiwen dableiben (D)rester (l) (F)to stick around (E)
Stammformen dobleiwenbleift dodobliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (do-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwen do
dubleifs do
hien/si,hatt/etbleift do
mirbleiwen do
dirbleift do
sibleiwen do
Prtrit
echblouf do
dubloufs do
hien/si,hatt/etblouf do
mirblouwen do
dirblouft do
siblouwen do
Pass compos
echsinndobliwwen
dubassdobliwwen
hien/si,hatt/etassdobliwwen
mirsinndobliwwen
dirsidddobliwwen
sisinndobliwwen
Plus-que-parfait
echwardobliwwen
duwaarsdobliwwen
hien/si,hatt/etwardobliwwen
mirwarendobliwwen
dirwaartdobliwwen
siwarendobliwwen
Futur I
echwäert dobleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dobliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif do
dublifs do
hien/si,hatt/etblif do
mirbliwen do
dirblift do
sibliwen do
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdobleiwen
dugéifsdobleiwen
hien/si,hatt/etgéifdobleiwen
mirgéifendobleiwen
dirgéiftdobleiwen
sigéifendobleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierdobliwwen
duwiersdobliwwen
hien/si,hatt/etwierdobliwwen
mirwierendobliwwen
dirwiertdobliwwen
siwierendobliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif do!
Plurielbleift do!
dobliwwen
dobleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiwenbleiwenderbibleiwendoheembleiwendrubleiwenewechbleiwenfortbleiwenopbleiwenzerckbleiwenzoubleiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles