E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doheembleiwen zu Hause bleiben (D)rester la maison (F)to stay at home (E)
Stammformen doheembleiwenbleift doheemdoheembliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (doheem-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwen doheem
dubleifs doheem
hien/si,hatt/etbleift doheem
mirbleiwen doheem
dirbleift doheem
sibleiwen doheem
Prtrit
echblouf doheem
dubloufs doheem
hien/si,hatt/etblouf doheem
mirblouwen doheem
dirblouft doheem
siblouwen doheem
Pass compos
echsinndoheembliwwen
dubassdoheembliwwen
hien/si,hatt/etassdoheembliwwen
mirsinndoheembliwwen
dirsidddoheembliwwen
sisinndoheembliwwen
Plus-que-parfait
echwardoheembliwwen
duwaarsdoheembliwwen
hien/si,hatt/etwardoheembliwwen
mirwarendoheembliwwen
dirwaartdoheembliwwen
siwarendoheembliwwen
Futur I
echwäert doheembleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doheembliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif doheem
dublifs doheem
hien/si,hatt/etblif doheem
mirbliwen doheem
dirblift doheem
sibliwen doheem
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoheembleiwen
dugéifsdoheembleiwen
hien/si,hatt/etgéifdoheembleiwen
mirgéifendoheembleiwen
dirgéiftdoheembleiwen
sigéifendoheembleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierdoheembliwwen
duwiersdoheembliwwen
hien/si,hatt/etwierdoheembliwwen
mirwierendoheembliwwen
dirwiertdoheembliwwen
siwierendoheembliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif doheem!
Plurielbleift doheem!
doheembliwwen
doheembleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiwenbleiwenderbibleiwendobleiwendrubleiwenewechbleiwenfortbleiwenopbleiwenzerckbleiwenzoubleiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles