E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doheembleiw-en zu Hause bleiben (D)rester la maison (F)to stay at home (E)
Stammformen doheembleiw-enbleif-t doheemdoheembliww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (doheem-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiw-en doheem
dubleif-s doheem
hien/si,hatt/etbleif-t doheem
mirbleiw-en doheem
dirbleif-t doheem
sibleiw-en doheem
Prtrit
echblouf doheem
dublouf-s doheem
hien/si,hatt/etblouf doheem
mirblouw-en doheem
dirblouf-t doheem
siblouw-en doheem
Pass compos
echsinndoheembliww-en
dubassdoheembliww-en
hien/si,hatt/etassdoheembliww-en
mirsinndoheembliww-en
dirsidddoheembliww-en
sisinndoheembliww-en
Plus-que-parfait
echwardoheembliww-en
duwaarsdoheembliww-en
hien/si,hatt/etwardoheembliww-en
mirwarendoheembliww-en
dirwaartdoheembliww-en
siwarendoheembliww-en
Futur I
echwäert doheembleiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert doheembliww-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif doheem
dublif-s doheem
hien/si,hatt/etblif doheem
mirbliw-en doheem
dirblif-t doheem
sibliw-en doheem
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoheembleiw-en
dugéifsdoheembleiw-en
hien/si,hatt/etgéifdoheembleiw-en
mirgéifendoheembleiw-en
dirgéiftdoheembleiw-en
sigéifendoheembleiw-en
Conditionnel Pass compos
echwierdoheembliww-en
duwiersdoheembliww-en
hien/si,hatt/etwierdoheembliww-en
mirwierendoheembliww-en
dirwiertdoheembliww-en
siwierendoheembliww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif doheem!
Plurielbleif-t doheem!
doheembliww-en
doheembleiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiw-enbleiw-enderbibleiw-endobleiw-endrubleiw-enewechbleiw-enfortbleiw-enopbleiw-enzerckbleiw-enzoubleiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles