E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maufel-en essen (D)manger (F)
Stammformen maufel-enmaufel-tge-maufel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmaufel-en
dumaufel-s
hien/si,hatt/etmaufel-t
mirmaufel-en
dirmaufel-t
simaufel-en
Pass compos
echhuge-maufel-t
duhuesge-maufel-t
hien/si,hatt/ethuetge-maufel-t
mirhuge-maufel-t
dirhuttge-maufel-t
sihuge-maufel-t
Plus-que-parfait
echhatge-maufel-t
duhasge-maufel-t
hien/si,hatt/ethatge-maufel-t
mirhatege-maufel-t
dirhatge-maufel-t
sihatege-maufel-t
Futur I
echwäert maufel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-maufel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaufel-en
dugéifsmaufel-en
hien/si,hatt/etgéifmaufel-en
mirgéifemaufel-en
dirgéiftmaufel-en
sigéifemaufel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-maufel-t
duhssge-maufel-t
hien/si,hatt/ethttge-maufel-t
mirhättege-maufel-t
dirhttge-maufel-t
sihättege-maufel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaufel!
Plurielmaufel-t!
ge-maufel-t
maufel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles