E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mausen mausen (D)
Stammformen mausenmaustgemaust
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmausen
dumaus
hien/si,hatt/etmaust
mirmausen
dirmaust
simausen
Pass compos
echhugemaust
duhuesgemaust
hien/si,hatt/ethuetgemaust
mirhugemaust
dirhuttgemaust
sihugemaust
Plus-que-parfait
echhatgemaust
duhasgemaust
hien/si,hatt/ethatgemaust
mirhategemaust
dirhatgemaust
sihategemaust
Futur I
echwäert mausen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemaust hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmausen
dugéifsmausen
hien/si,hatt/etgéifmausen
mirgéifemausen
dirgéiftmausen
sigéifemausen
Conditionnel Pass compos
echhttgemaust
duhssgemaust
hien/si,hatt/ethttgemaust
mirhättegemaust
dirhttgemaust
sihättegemaust
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaus!
Plurielmaust!
gemaust
mausen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles