E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

maus-en mausen (D)
Stammformen maus-enmaus-tge-maus-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmaus-en
dumau-s
hien/si,hatt/etmaus-t
mirmaus-en
dirmaus-t
simaus-en
Pass compos
echhuge-maus-t
duhuesge-maus-t
hien/si,hatt/ethuetge-maus-t
mirhuge-maus-t
dirhuttge-maus-t
sihuge-maus-t
Plus-que-parfait
echhatge-maus-t
duhasge-maus-t
hien/si,hatt/ethatge-maus-t
mirhatege-maus-t
dirhatge-maus-t
sihatege-maus-t
Futur I
echwäert maus-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-maus-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmaus-en
dugéifsmaus-en
hien/si,hatt/etgéifmaus-en
mirgéifemaus-en
dirgéiftmaus-en
sigéifemaus-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-maus-t
duhssge-maus-t
hien/si,hatt/ethttge-maus-t
mirhättege-maus-t
dirhttge-maus-t
sihättege-maus-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermaus!
Plurielmaus-t!
ge-maus-t
maus-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles