E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mauschelen mauscheln (D)magouiller (F)
Stammformen mauschelenmauscheltgemauschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmauschelen
dumauschels
hien/si,hatt/etmauschelt
mirmauschelen
dirmauschelt
simauschelen
Pass compos
echhugemauschelt
duhuesgemauschelt
hien/si,hatt/ethuetgemauschelt
mirhugemauschelt
dirhuttgemauschelt
sihugemauschelt
Plus-que-parfait
echhatgemauschelt
duhasgemauschelt
hien/si,hatt/ethatgemauschelt
mirhategemauschelt
dirhatgemauschelt
sihategemauschelt
Futur I
echwäert mauschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemauschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmauschelen
dugéifsmauschelen
hien/si,hatt/etgéifmauschelen
mirgéifemauschelen
dirgéiftmauschelen
sigéifemauschelen
Conditionnel Pass compos
echhttgemauschelt
duhssgemauschelt
hien/si,hatt/ethttgemauschelt
mirhättegemauschelt
dirhttgemauschelt
sihättegemauschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermauschel!
Plurielmauschelt!
gemauschelt
mauschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles