E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mauschel-en mauscheln (D)magouiller (F)
Stammformen mauschel-enmauschel-tge-mauschel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmauschel-en
dumauschel-s
hien/si,hatt/etmauschel-t
mirmauschel-en
dirmauschel-t
simauschel-en
Pass compos
echhuge-mauschel-t
duhuesge-mauschel-t
hien/si,hatt/ethuetge-mauschel-t
mirhuge-mauschel-t
dirhuttge-mauschel-t
sihuge-mauschel-t
Plus-que-parfait
echhatge-mauschel-t
duhasge-mauschel-t
hien/si,hatt/ethatge-mauschel-t
mirhatege-mauschel-t
dirhatge-mauschel-t
sihatege-mauschel-t
Futur I
echwäert mauschel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mauschel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmauschel-en
dugéifsmauschel-en
hien/si,hatt/etgéifmauschel-en
mirgéifemauschel-en
dirgéiftmauschel-en
sigéifemauschel-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-mauschel-t
duhssge-mauschel-t
hien/si,hatt/ethttge-mauschel-t
mirhättege-mauschel-t
dirhttge-mauschel-t
sihättege-mauschel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermauschel!
Plurielmauschel-t!
ge-mauschel-t
mauschel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles