E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech mauseren mausern (D)muer (F)
Stammformen sech mauserenmausert sech sech gemausert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmausere mech
dumausers dech
hien/si,hatt/etmausert sech
mirmauseren eis
dirmausert iech
simausere sech
Pass compos
echhumechgemausert
duhuesdechgemausert
hien/si,hatt/ethuetsechgemausert
mirhunneisgemausert
dirhuttiechgemausert
sihusechgemausert
Plus-que-parfait
echhatmechgemausert
duhasdechgemausert
hien/si,hatt/ethatsechgemausert
mirhateneisgemausert
dirhatiechgemausert
sihatesechgemausert
Futur I
echwäert mauseren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemausert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmauseren
dugéifsmauseren
hien/si,hatt/etgéifmauseren
mirgéifemauseren
dirgéiftmauseren
sigéifemauseren
Conditionnel Pass compos
echhttmechgemausert
duhssdechgemausert
hien/si,hatt/ethttsechgemausert
mirhtteneisgemausert
dirhttiechgemausert
sihättesechgemausert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermauserdech!
Plurielmausertiech!
gemausert
mauseren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles