E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mautsch-en tratschen (D) – jacasser (F)
Stammformen mautsch-enmautsch-tge-mautsch-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmautsch-en
dumautsch-s
hien/si,hatt/etmautsch-t
mirmautsch-en
dirmautsch-t
simautsch-en
Pass compos
echhuge-mautsch-t
duhuesge-mautsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-mautsch-t
mirhuge-mautsch-t
dirhuttge-mautsch-t
sihuge-mautsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-mautsch-t
duhasge-mautsch-t
hien/si,hatt/ethatge-mautsch-t
mirhatege-mautsch-t
dirhatge-mautsch-t
sihatege-mautsch-t
Futur I
echwäert mautsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mautsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmautsch-en
dugéifsmautsch-en
hien/si,hatt/etgéifmautsch-en
mirgéifemautsch-en
dirgéiftmautsch-en
sigéifemautsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-mautsch-t
duhssge-mautsch-t
hien/si,hatt/ethttge-mautsch-t
mirhättege-mautsch-t
dirhttge-mautsch-t
sihättege-mautsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermautsch!
Plurielmautsch-t!
ge-mautsch-t
mautsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles