E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drubleiwen dranbleiben (D)rester en ligne, accrocher (F)to stick to sth. (E)
Stammformen drubleiwenbleift drundrubliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (drun-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwen drun
dubleifs drun
hien/si,hatt/etbleift drun
mirbleiwen drun
dirbleift drun
sibleiwen drun
Prtrit
echblouf drun
dubloufs drun
hien/si,hatt/etblouf drun
mirblouwen drun
dirblouft drun
siblouwen drun
Pass compos
echsinndrubliwwen
dubassdrubliwwen
hien/si,hatt/etassdrubliwwen
mirsinndrubliwwen
dirsidddrubliwwen
sisinndrubliwwen
Plus-que-parfait
echwardrubliwwen
duwaarsdrubliwwen
hien/si,hatt/etwardrubliwwen
mirwarendrubliwwen
dirwaartdrubliwwen
siwarendrubliwwen
Futur I
echwäert drubleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drubliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif drun
dublifs drun
hien/si,hatt/etblif drun
mirbliwen drun
dirblift drun
sibliwen drun
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrubleiwen
dugéifsdrubleiwen
hien/si,hatt/etgéifdrubleiwen
mirgéifendrubleiwen
dirgéiftdrubleiwen
sigéifendrubleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierdrubliwwen
duwiersdrubliwwen
hien/si,hatt/etwierdrubliwwen
mirwierendrubliwwen
dirwiertdrubliwwen
siwierendrubliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif drun!
Plurielbleift drun!
drubliwwen
drubleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiwenbleiwenderbibleiwendobleiwendoheembleiwenewechbleiwenfortbleiwenopbleiwenzerckbleiwenzoubleiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles