E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drubleiw-en dranbleiben (D)rester en ligne, accrocher (F)to stick to sth. (E)
Stammformen drubleiw-enbleif-t drundrubliww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (drun-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiw-en drun
dubleif-s drun
hien/si,hatt/etbleif-t drun
mirbleiw-en drun
dirbleif-t drun
sibleiw-en drun
Prtrit
echblouf drun
dublouf-s drun
hien/si,hatt/etblouf drun
mirblouw-en drun
dirblouf-t drun
siblouw-en drun
Pass compos
echsinndrubliww-en
dubassdrubliww-en
hien/si,hatt/etassdrubliww-en
mirsinndrubliww-en
dirsidddrubliww-en
sisinndrubliww-en
Plus-que-parfait
echwardrubliww-en
duwaarsdrubliww-en
hien/si,hatt/etwardrubliww-en
mirwarendrubliww-en
dirwaartdrubliww-en
siwarendrubliww-en
Futur I
echwäert drubleiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drubliww-e sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif drun
dublif-s drun
hien/si,hatt/etblif drun
mirbliw-en drun
dirblif-t drun
sibliw-en drun
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrubleiw-en
dugéifsdrubleiw-en
hien/si,hatt/etgéifdrubleiw-en
mirgéifendrubleiw-en
dirgéiftdrubleiw-en
sigéifendrubleiw-en
Conditionnel Pass compos
echwierdrubliww-en
duwiersdrubliww-en
hien/si,hatt/etwierdrubliww-en
mirwierendrubliww-en
dirwiertdrubliww-en
siwierendrubliww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif drun!
Plurielbleif-t drun!
drubliww-en
drubleiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiw-enbleiw-enderbibleiw-endobleiw-endoheembleiw-enewechbleiw-enfortbleiw-enopbleiw-enzerckbleiw-enzoubleiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles