E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ameesselen einmeieln (D)graver (F)
Stammformen ameesselenmeesselt anagemeesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmeesselen an
dumeessels an
hien/si,hatt/etmeesselt an
mirmeesselen an
dirmeesselt an
simeesselen an
Pass compos
echhunnagemeesselt
duhuesagemeesselt
hien/si,hatt/ethuetagemeesselt
mirhunnagemeesselt
dirhuttagemeesselt
sihunnagemeesselt
Plus-que-parfait
echhatagemeesselt
duhasagemeesselt
hien/si,hatt/ethatagemeesselt
mirhatenagemeesselt
dirhatagemeesselt
sihatenagemeesselt
Futur I
echwäert ameesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agemeesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifameesselen
dugéifsameesselen
hien/si,hatt/etgéifameesselen
mirgéifenameesselen
dirgéiftameesselen
sigéifenameesselen
Conditionnel Pass compos
echhttagemeesselt
duhssagemeesselt
hien/si,hatt/ethttagemeesselt
mirhttenagemeesselt
dirhttagemeesselt
sihttenagemeesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermeessel an!
Plurielmeesselt an!
agemeesselt
ameesselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
meesselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles