E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

meesselen meieln (D)frapper une pierre avec un marteau (F)
Stammformen meesselenmeesseltgemeesselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmeesselen
dumeessels
hien/si,hatt/etmeesselt
mirmeesselen
dirmeesselt
simeesselen
Pass compos
echhugemeesselt
duhuesgemeesselt
hien/si,hatt/ethuetgemeesselt
mirhugemeesselt
dirhuttgemeesselt
sihugemeesselt
Plus-que-parfait
echhatgemeesselt
duhasgemeesselt
hien/si,hatt/ethatgemeesselt
mirhategemeesselt
dirhatgemeesselt
sihategemeesselt
Futur I
echwäert meesselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemeesselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmeesselen
dugéifsmeesselen
hien/si,hatt/etgéifmeesselen
mirgéifemeesselen
dirgéiftmeesselen
sigéifemeesselen
Conditionnel Pass compos
echhttgemeesselt
duhssgemeesselt
hien/si,hatt/ethttgemeesselt
mirhättegemeesselt
dirhttgemeesselt
sihättegemeesselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermeessel!
Plurielmeesselt!
gemeesselt
meesselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ameesselen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles