E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mëffelen müffeln (D)puer (F)
Stammformen mëffelenmëffeltgemëffelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmëffelen
dumëffels
hien/si,hatt/etmëffelt
mirmëffelen
dirmëffelt
simëffelen
Passé composé
echhugemëffelt
duhuesgemëffelt
hien/si,hatt/ethuetgemëffelt
mirhugemëffelt
dirhuttgemëffelt
sihugemëffelt
Plus-que-parfait
echhatgemëffelt
duhasgemëffelt
hien/si,hatt/ethatgemëffelt
mirhategemëffelt
dirhatgemëffelt
sihategemëffelt
Futur I
echwäert mëffelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemëffelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmëffelen
dugéifsmëffelen
hien/si,hatt/etgéifmëffelen
mirgéifemëffelen
dirgéiftmëffelen
sigéifemëffelen
Conditionnel Passé composé
echhättgemëffelt
duhässgemëffelt
hien/si,hatt/ethättgemëffelt
mirhättegemëffelt
dirhättgemëffelt
sihättegemëffelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermëffel!
Plurielmëffelt!
gemëffelt
mëffelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles