E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mëffel-en müffeln (D)puer (F)
Stammformen mëffel-enmëffel-tge-mëffel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmëffel-en
dumëffel-s
hien/si,hatt/etmëffel-t
mirmëffel-en
dirmëffel-t
simëffel-en
Passé composé
echhuge-mëffel-t
duhuesge-mëffel-t
hien/si,hatt/ethuetge-mëffel-t
mirhuge-mëffel-t
dirhuttge-mëffel-t
sihuge-mëffel-t
Plus-que-parfait
echhatge-mëffel-t
duhasge-mëffel-t
hien/si,hatt/ethatge-mëffel-t
mirhatege-mëffel-t
dirhatge-mëffel-t
sihatege-mëffel-t
Futur I
echwäert mëffel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mëffel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmëffel-en
dugéifsmëffel-en
hien/si,hatt/etgéifmëffel-en
mirgéifemëffel-en
dirgéiftmëffel-en
sigéifemëffel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-mëffel-t
duhässge-mëffel-t
hien/si,hatt/ethättge-mëffel-t
mirhättege-mëffel-t
dirhättge-mëffel-t
sihättege-mëffel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermëffel!
Plurielmëffel-t!
ge-mëffel-t
mëffel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles