E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mëfferen
Stammformen mëfferenmëffertgemëffert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmëfferen
dumëffers
hien/si,hatt/etmëffert
mirmëfferen
dirmëffert
simëfferen
Passé composé
echhugemëffert
duhuesgemëffert
hien/si,hatt/ethuetgemëffert
mirhugemëffert
dirhuttgemëffert
sihugemëffert
Plus-que-parfait
echhatgemëffert
duhasgemëffert
hien/si,hatt/ethatgemëffert
mirhategemëffert
dirhatgemëffert
sihategemëffert
Futur I
echwäert mëfferen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemëffert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmëfferen
dugéifsmëfferen
hien/si,hatt/etgéifmëfferen
mirgéifemëfferen
dirgéiftmëfferen
sigéifemëfferen
Conditionnel Passé composé
echhättgemëffert
duhässgemëffert
hien/si,hatt/ethättgemëffert
mirhättegemëffert
dirhättgemëffert
sihättegemëffert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermëffer!
Plurielmëffert!
gemëffert
mëfferen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles