E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erbäibeméien vorstellig werden (D)venir à  un rendez-vous (F)
Stammformen sech erbäibeméienbeméit sech erbäisech erbäibeméit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (erbäi-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeméie mech erbäi
dubeméis dech erbäi
hien/si,hatt/etbeméit sech erbäi
mirbeméien eis erbäi
dirbeméit iech erbäi
sibeméie sech erbäi
Passé composé
echhumecherbäibeméit
duhuesdecherbäibeméit
hien/si,hatt/ethuetsecherbäibeméit
mirhunneiserbäibeméit
dirhuttiecherbäibeméit
sihusecherbäibeméit
Plus-que-parfait
echhatmecherbäibeméit
duhasdecherbäibeméit
hien/si,hatt/ethatsecherbäibeméit
mirhateneiserbäibeméit
dirhatiecherbäibeméit
sihatesecherbäibeméit
Futur I
echwäert erbäibeméien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäibeméit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäibeméien
dugéifserbäibeméien
hien/si,hatt/etgéiferbäibeméien
mirgéifenerbäibeméien
dirgéifterbäibeméien
sigéifenerbäibeméien
Conditionnel Passé composé
echhättmecherbäibeméit
duhässdecherbäibeméit
hien/si,hatt/ethättsecherbäibeméit
mirhätteneiserbäibeméit
dirhättiecherbäibeméit
sihättesecherbäibeméit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeméi dech erbäi!
Plurielbeméit iech erbäi!
erbäibeméit
erbäibeméien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beméieneropbeméien ofméien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles