E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech erbäibeméi-en vorstellig werden (D)venir à  un rendez-vous (F)
Stammformen sech erbäibeméi-enbeméi-t sech ) erbäisech erbäibeméi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (erbäi-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeméi-e mech erbäi
dubeméi-s dech erbäi
hien/si,hatt/etbeméi-t sech erbäi
mirbeméi-en eis erbäi
dirbeméi-t iech erbäi
sibeméi-e sech erbäi
Passé composé
echhumecherbäibeméi-t
duhuesdecherbäibeméi-t
hien/si,hatt/ethuetsecherbäibeméi-t
mirhunneiserbäibeméi-t
dirhuttiecherbäibeméi-t
sihusecherbäibeméi-t
Plus-que-parfait
echhatmecherbäibeméi-t
duhasdecherbäibeméi-t
hien/si,hatt/ethatsecherbäibeméi-t
mirhateneiserbäibeméi-t
dirhatiecherbäibeméi-t
sihatesecherbäibeméi-t
Futur I
echwäert erbäibeméi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erbäibeméi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferbäibeméi-en
dugéifserbäibeméi-en
hien/si,hatt/etgéiferbäibeméi-en
mirgéifenerbäibeméi-en
dirgéifterbäibeméi-en
sigéifenerbäibeméi-en
Conditionnel Passé composé
echhättmecherbäibeméi-t
duhässdecherbäibeméi-t
hien/si,hatt/ethättsecherbäibeméi-t
mirhätteneiserbäibeméi-t
dirhättiecherbäibeméi-t
sihättesecherbäibeméi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeméi dech erbäi!
Plurielbeméi-t iech erbäi!
erbäibeméi-t
erbäibeméi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beméi-eneropbeméi-en ofméi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles