E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

beméi-en bemühen (D)solliciter (F)
Stammformen beméi-enbeméi-tbeméi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbeméi-en
dubeméi-s
hien/si,hatt/etbeméi-t
mirbeméi-en
dirbeméi-t
sibeméi-en
Passé composé
echhubeméi-t
duhuesbeméi-t
hien/si,hatt/ethuetbeméi-t
mirhubeméi-t
dirhuttbeméi-t
sihubeméi-t
Plus-que-parfait
echhatbeméi-t
duhasbeméi-t
hien/si,hatt/ethatbeméi-t
mirhatebeméi-t
dirhatbeméi-t
sihatebeméi-t
Futur I
echwäert beméi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beméi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbeméi-en
dugéifsbeméi-en
hien/si,hatt/etgéifbeméi-en
mirgéifebeméi-en
dirgéiftbeméi-en
sigéifebeméi-en
Conditionnel Passé composé
echhättbeméi-t
duhässbeméi-t
hien/si,hatt/ethättbeméi-t
mirhättebeméi-t
dirhättbeméi-t
sihättebeméi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeméi!
Plurielbeméi-t!
beméi-t
beméi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erbäibeméi-en eropbeméi-en ofméi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles