E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofméi-en mähen (D)faucher, tondre (F)
Stammformen ofméi-enméi-t ofofge-méi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante ofméinen
Indikativ Aktiv
Présent
echméi-en of
duméi-s of
hien/si,hatt/etméi-t of
mirméi-en of
dirméi-t of
siméi-en of
Passé composé
echhunnofge-méi-t
duhuesofge-méi-t
hien/si,hatt/ethuetofge-méi-t
mirhunnofge-méi-t
dirhuttofge-méi-t
sihunnofge-méi-t
Plus-que-parfait
echhatofge-méi-t
duhasofge-méi-t
hien/si,hatt/ethatofge-méi-t
mirhatenofge-méi-t
dirhatofge-méi-t
sihatenofge-méi-t
Futur I
echwäert ofméi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-méi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofméi-en
dugéifsofméi-en
hien/si,hatt/etgéifofméi-en
mirgéifenofméi-en
dirgéiftofméi-en
sigéifenofméi-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-méi-t
duhässofge-méi-t
hien/si,hatt/ethättofge-méi-t
mirhättenofge-méi-t
dirhättofge-méi-t
sihättenofge-méi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierméi of!
Plurielméi-t of!
ofge-méi-t
ofméi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beméi-enerbäibeméi-en eropbeméi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles