E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechbleiwen wegbleiben (D)re absent (F)to stay away (E)
Stammformen ewechbleiwenbleift ewechewechbliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwen ewech
dubleifs ewech
hien/si,hatt/etbleift ewech
mirbleiwen ewech
dirbleift ewech
sibleiwen ewech
Prtrit
echblouf ewech
dubloufs ewech
hien/si,hatt/etblouf ewech
mirblouwen ewech
dirblouft ewech
siblouwen ewech
Pass compos
echsinnewechbliwwen
dubassewechbliwwen
hien/si,hatt/etassewechbliwwen
mirsinnewechbliwwen
dirsiddewechbliwwen
sisinnewechbliwwen
Plus-que-parfait
echwarewechbliwwen
duwaarsewechbliwwen
hien/si,hatt/etwarewechbliwwen
mirwarenewechbliwwen
dirwaartewechbliwwen
siwarenewechbliwwen
Futur I
echwäert ewechbleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechbliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif ewech
dublifs ewech
hien/si,hatt/etblif ewech
mirbliwen ewech
dirblift ewech
sibliwen ewech
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechbleiwen
dugéifsewechbleiwen
hien/si,hatt/etgéifewechbleiwen
mirgéifenewechbleiwen
dirgéiftewechbleiwen
sigéifenewechbleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierewechbliwwen
duwiersewechbliwwen
hien/si,hatt/etwierewechbliwwen
mirwierenewechbliwwen
dirwiertewechbliwwen
siwierenewechbliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif ewech!
Plurielbleift ewech!
ewechbliwwen
ewechbleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiwenbleiwenderbibleiwendobleiwendoheembleiwendrubleiwenfortbleiwenopbleiwenzerckbleiwenzoubleiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles