E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

méien mähen (D)faucher, tondre (F)
Stammformen méienméitgeméit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echméien
duméis
hien/si,hatt/etméit
mirméien
dirméit
siméien
Passé composé
echhugeméit
duhuesgeméit
hien/si,hatt/ethuetgeméit
mirhugeméit
dirhuttgeméit
sihugeméit
Plus-que-parfait
echhatgeméit
duhasgeméit
hien/si,hatt/ethatgeméit
mirhategeméit
dirhatgeméit
sihategeméit
Futur I
echwäert méien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geméit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifméien
dugéifsméien
hien/si,hatt/etgéifméien
mirgéifeméien
dirgéiftméien
sigéifeméien
Conditionnel Passé composé
echhättgeméit
duhässgeméit
hien/si,hatt/ethättgeméit
mirhättegeméit
dirhättgeméit
sihättegeméit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierméi!
Plurielméit!
geméit
méien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
noméien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles