E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

méi-en mähen (D)faucher, tondre (F)
Stammformen méi-enméi-tge-méi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echméi-en
duméi-s
hien/si,hatt/etméi-t
mirméi-en
dirméi-t
siméi-en
Passé composé
echhuge-méi-t
duhuesge-méi-t
hien/si,hatt/ethuetge-méi-t
mirhuge-méi-t
dirhuttge-méi-t
sihuge-méi-t
Plus-que-parfait
echhatge-méi-t
duhasge-méi-t
hien/si,hatt/ethatge-méi-t
mirhatege-méi-t
dirhatge-méi-t
sihatege-méi-t
Futur I
echwäert méi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-méi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifméi-en
dugéifsméi-en
hien/si,hatt/etgéifméi-en
mirgéifeméi-en
dirgéiftméi-en
sigéifeméi-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-méi-t
duhässge-méi-t
hien/si,hatt/ethättge-méi-t
mirhättege-méi-t
dirhättge-méi-t
sihättege-méi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierméi!
Plurielméi-t!
ge-méi-t
méi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
noméi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles