E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermeiden vermeiden (D)viter (F)
Stammformen vermeidenvermeitvermidden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermeiden
duvermeits
hien/si,hatt/etvermeit
mirvermeiden
dirvermeit
sivermeiden
Pass compos
echhuvermidden
duhuesvermidden
hien/si,hatt/ethuetvermidden
mirhuvermidden
dirhuttvermidden
sihuvermidden
Plus-que-parfait
echhatvermidden
duhasvermidden
hien/si,hatt/ethatvermidden
mirhatevermidden
dirhatvermidden
sihatevermidden
Futur I
echwäert vermeiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermidden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermeiden
dugéifsvermeiden
hien/si,hatt/etgéifvermeiden
mirgéifevermeiden
dirgéiftvermeiden
sigéifevermeiden
Conditionnel Pass compos
echhttvermidden
duhssvermidden
hien/si,hatt/ethttvermidden
mirhättevermidden
dirhttvermidden
sihättevermidden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermeit!
Plurielvermeit!
vermidden
vermeiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
meiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles