E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermeid-en vermeiden (D)viter (F)
Stammformen vermeid-envermei-tvermidd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echvermeid-en
duvermeit-s
hien/si,hatt/etvermei-t
mirvermeid-en
dirvermei-t
sivermeid-en
Pass compos
echhuvermidd-en
duhuesvermidd-en
hien/si,hatt/ethuetvermidd-en
mirhuvermidd-en
dirhuttvermidd-en
sihuvermidd-en
Plus-que-parfait
echhatvermidd-en
duhasvermidd-en
hien/si,hatt/ethatvermidd-en
mirhatevermidd-en
dirhatvermidd-en
sihatevermidd-en
Futur I
echwäert vermeid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermidd-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermeid-en
dugéifsvermeid-en
hien/si,hatt/etgéifvermeid-en
mirgéifevermeid-en
dirgéiftvermeid-en
sigéifevermeid-en
Conditionnel Pass compos
echhttvermidd-en
duhssvermidd-en
hien/si,hatt/ethttvermidd-en
mirhättevermidd-en
dirhttvermidd-en
sihättevermidd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermeit!
Plurielvermei-t!
vermidd-en
vermeid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
meid-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles