E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

meiden meiden (D)viter (F)evite, eschew (E)
Stammformen meidenmeitgemidden
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmeiden
dumeits
hien/si,hatt/etmeit
mirmeiden
dirmeit
simeiden
Pass compos
echhugemidden
duhuesgemidden
hien/si,hatt/ethuetgemidden
mirhugemidden
dirhuttgemidden
sihugemidden
Plus-que-parfait
echhatgemidden
duhasgemidden
hien/si,hatt/ethatgemidden
mirhategemidden
dirhatgemidden
sihategemidden
Futur I
echwäert meiden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemidden hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmeiden
dugéifsmeiden
hien/si,hatt/etgéifmeiden
mirgéifemeiden
dirgéiftmeiden
sigéifemeiden
Conditionnel Pass compos
echhttgemidden
duhssgemidden
hien/si,hatt/ethttgemidden
mirhättegemidden
dirhttgemidden
sihättegemidden
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermeit!
Plurielmeit!
gemidden
meiden
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermeiden
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles