E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

meid-en meiden (D)viter (F)evite, eschew (E)
Stammformen meid-enmei-tge-midd-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echmeid-en
dumeit-s
hien/si,hatt/etmei-t
mirmeid-en
dirmei-t
simeid-en
Pass compos
echhuge-midd-en
duhuesge-midd-en
hien/si,hatt/ethuetge-midd-en
mirhuge-midd-en
dirhuttge-midd-en
sihuge-midd-en
Plus-que-parfait
echhatge-midd-en
duhasge-midd-en
hien/si,hatt/ethatge-midd-en
mirhatege-midd-en
dirhatge-midd-en
sihatege-midd-en
Futur I
echwäert meid-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-midd-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmeid-en
dugéifsmeid-en
hien/si,hatt/etgéifmeid-en
mirgéifemeid-en
dirgéiftmeid-en
sigéifemeid-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-midd-en
duhssge-midd-en
hien/si,hatt/ethttge-midd-en
mirhättege-midd-en
dirhttge-midd-en
sihättege-midd-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermeit!
Plurielmei-t!
ge-midd-en
meid-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermeid-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles