E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erméiglechen ermöglichen (D)rendre possible (F)
Stammformen erméiglechenerméiglechterméiglecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerméiglechen
duerméiglechs
hien/si,hatt/eterméiglecht
mirerméiglechen
direrméiglecht
sierméiglechen
Passé composé
echhunnerméiglecht
duhueserméiglecht
hien/si,hatt/ethueterméiglecht
mirhunnerméiglecht
dirhutterméiglecht
sihunnerméiglecht
Plus-que-parfait
echhaterméiglecht
duhaserméiglecht
hien/si,hatt/ethaterméiglecht
mirhatenerméiglecht
dirhaterméiglecht
sihatenerméiglecht
Futur I
echwäert erméiglechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erméiglecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferméiglechen
dugéifserméiglechen
hien/si,hatt/etgéiferméiglechen
mirgéifenerméiglechen
dirgéifterméiglechen
sigéifenerméiglechen
Conditionnel Passé composé
echhätterméiglecht
duhässerméiglecht
hien/si,hatt/ethätterméiglecht
mirhättenerméiglecht
dirhätterméiglecht
sihättenerméiglecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererméiglech!
Plurielerméiglecht!
erméiglecht
erméiglechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles