E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ėmmell-en ummelden (D)signaler (le changement de domicile) (F)
Stammformen ėmmell-enmell-t ėmėmge-mell-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ėm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmell-en ėm
dumell-s ėm
hien/si,hatt/etmell-t ėm
mirmell-en ėm
dirmell-t ėm
simell-en ėm
Passé composé
echhunnėmge-mell-t
duhuesėmge-mell-t
hien/si,hatt/ethuetėmge-mell-t
mirhunnėmge-mell-t
dirhuttėmge-mell-t
sihunnėmge-mell-t
Plus-que-parfait
echhatėmge-mell-t
duhasėmge-mell-t
hien/si,hatt/ethatėmge-mell-t
mirhatenėmge-mell-t
dirhatėmge-mell-t
sihatenėmge-mell-t
Futur I
echwäert ėmmell-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ėmge-mell-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifėmmell-en
dugéifsėmmell-en
hien/si,hatt/etgéifėmmell-en
mirgéifenėmmell-en
dirgéiftėmmell-en
sigéifenėmmell-en
Conditionnel Passé composé
echhättėmge-mell-t
duhässėmge-mell-t
hien/si,hatt/ethättėmge-mell-t
mirhättenėmge-mell-t
dirhättėmge-mell-t
sihättenėmge-mell-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermell ėm!
Plurielmell-t ėm!
ėmge-mell-t
ėmmell-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mell-enofmell-enumell-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles