E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortbleiwen wegbleiben (D)re absent (F)to stay away (E)
Stammformen fortbleiwenbleift fortfortbliwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Ennverhäerdung • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbleiwe fort
dubleifs fort
hien/si,hatt/etbleift fort
mirbleiwe fort
dirbleift fort
sibleiwe fort
Prtrit
echblouf fort
dubloufs fort
hien/si,hatt/etblouf fort
mirblouwe fort
dirblouft fort
siblouwe fort
Pass compos
echsifortbliwwen
dubassfortbliwwen
hien/si,hatt/etassfortbliwwen
mirsifortbliwwen
dirsiddfortbliwwen
sisifortbliwwen
Plus-que-parfait
echwarfortbliwwen
duwaarsfortbliwwen
hien/si,hatt/etwarfortbliwwen
mirwarefortbliwwen
dirwaartfortbliwwen
siwarefortbliwwen
Futur I
echwäert fortbleiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortbliwwe sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echblif fort
dublifs fort
hien/si,hatt/etblif fort
mirbliwe fort
dirblift fort
sibliwe fort
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortbleiwen
dugéifsfortbleiwen
hien/si,hatt/etgéiffortbleiwen
mirgéifefortbleiwen
dirgéiftfortbleiwen
sigéifefortbleiwen
Conditionnel Pass compos
echwierfortbliwwen
duwiersfortbliwwen
hien/si,hatt/etwierfortbliwwen
mirwierefortbliwwen
dirwiertfortbliwwen
siwierefortbliwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbleif fort!
Plurielbleift fort!
fortbliwwen
fortbleiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausbleiwenbleiwenderbibleiwendobleiwendoheembleiwendrubleiwenewechbleiwenopbleiwenzerckbleiwenzoubleiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles