E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermlzen
Stammformen ermlzenermlztermlzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echermlzen
duermlz
hien/si,hatt/etermlzt
mirermlzen
dirermlzt
siermlzen
Pass compos
echhunnermlzt
duhuesermlzt
hien/si,hatt/ethuetermlzt
mirhunnermlzt
dirhuttermlzt
sihunnermlzt
Plus-que-parfait
echhatermlzt
duhasermlzt
hien/si,hatt/ethatermlzt
mirhatenermlzt
dirhatermlzt
sihatenermlzt
Futur I
echwäert ermlzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermlzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermlzen
dugéifsermlzen
hien/si,hatt/etgéifermlzen
mirgéifenermlzen
dirgéiftermlzen
sigéifenermlzen
Conditionnel Pass compos
echhttermlzt
duhssermlzt
hien/si,hatt/ethttermlzt
mirhttenermlzt
dirhttermlzt
sihttenermlzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierermlz!
Plurielermlzt!
ermlzt
ermlzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles