E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mėmmelen mümmeln (D)manger (F)
Stammformen mėmmelenmėmmeltgemėmmelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėmmelen
dumėmmels
hien/si,hatt/etmėmmelt
mirmėmmelen
dirmėmmelt
simėmmelen
Passé composé
echhugemėmmelt
duhuesgemėmmelt
hien/si,hatt/ethuetgemėmmelt
mirhugemėmmelt
dirhuttgemėmmelt
sihugemėmmelt
Plus-que-parfait
echhatgemėmmelt
duhasgemėmmelt
hien/si,hatt/ethatgemėmmelt
mirhategemėmmelt
dirhatgemėmmelt
sihategemėmmelt
Futur I
echwäert mėmmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemėmmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmėmmelen
dugéifsmėmmelen
hien/si,hatt/etgéifmėmmelen
mirgéifemėmmelen
dirgéiftmėmmelen
sigéifemėmmelen
Conditionnel Passé composé
echhättgemėmmelt
duhässgemėmmelt
hien/si,hatt/ethättgemėmmelt
mirhättegemėmmelt
dirhättgemėmmelt
sihättegemėmmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėmmel!
Plurielmėmmelt!
gemėmmelt
mėmmelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles