E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermėmpelen
Stammformen vermėmpelenvermėmpeltvermėmpelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvermėmpelen
duvermėmpels
hien/si,hatt/etvermėmpelt
mirvermėmpelen
dirvermėmpelt
sivermėmpelen
Passé composé
echhuvermėmpelt
duhuesvermėmpelt
hien/si,hatt/ethuetvermėmpelt
mirhuvermėmpelt
dirhuttvermėmpelt
sihuvermėmpelt
Plus-que-parfait
echhatvermėmpelt
duhasvermėmpelt
hien/si,hatt/ethatvermėmpelt
mirhatevermėmpelt
dirhatvermėmpelt
sihatevermėmpelt
Futur I
echwäert vermėmpelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėmpelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermėmpelen
dugéifsvermėmpelen
hien/si,hatt/etgéifvermėmpelen
mirgéifevermėmpelen
dirgéiftvermėmpelen
sigéifevermėmpelen
Conditionnel Passé composé
echhättvermėmpelt
duhässvermėmpelt
hien/si,hatt/ethättvermėmpelt
mirhättevermėmpelt
dirhättvermėmpelt
sihättevermėmpelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermėmpel!
Plurielvermėmpelt!
vermėmpelt
vermėmpelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles