E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

menac-éier-en bedrohen (D)agresser (F)
Stammformen menac-éier-enmenac-éier-tmenac-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmenac-éier-en
dumenac-éier-s
hien/si,hatt/etmenac-éier-t
mirmenac-éier-en
dirmenac-éier-t
simenac-éier-en
Passé composé
echhumenac-éier-t
duhuesmenac-éier-t
hien/si,hatt/ethuetmenac-éier-t
mirhumenac-éier-t
dirhuttmenac-éier-t
sihumenac-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmenac-éier-t
duhasmenac-éier-t
hien/si,hatt/ethatmenac-éier-t
mirhatemenac-éier-t
dirhatmenac-éier-t
sihatemenac-éier-t
Futur I
echwäert menac-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert menac-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmenac-éier-en
dugéifsmenac-éier-en
hien/si,hatt/etgéifmenac-éier-en
mirgéifemenac-éier-en
dirgéiftmenac-éier-en
sigéifemenac-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmenac-éier-t
duhässmenac-éier-t
hien/si,hatt/ethättmenac-éier-t
mirhättemenac-éier-t
dirhättmenac-éier-t
sihättemenac-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermenac-éier!
Plurielmenac-éier-t!
menac-éier-t
menac-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles