E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dement-éier-en dementieren, widersprechen (D)démentir (F)
Stammformen dedement-éier-endedement-éier-tdedement-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdedement-éier-en
dudedement-éier-s
hien/si,hatt/etdedement-éier-t
mirdedement-éier-en
dirdedement-éier-t
sidedement-éier-en
Passé composé
echhunndedement-éier-t
duhuesdedement-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdedement-éier-t
mirhunndedement-éier-t
dirhuttdedement-éier-t
sihunndedement-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdedement-éier-t
duhasdedement-éier-t
hien/si,hatt/ethatdedement-éier-t
mirhatendedement-éier-t
dirhatdedement-éier-t
sihatendedement-éier-t
Futur I
echwäert dement-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dedement-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdement-éier-en
dugéifsdement-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdement-éier-en
mirgéifendement-éier-en
dirgéiftdement-éier-en
sigéifendement-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdedement-éier-t
duhässdedement-éier-t
hien/si,hatt/ethättdedement-éier-t
mirhättendedement-éier-t
dirhättdedement-éier-t
sihättendedement-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdedement-éier!
Plurieldedement-éier-t!
dedement-éier-t
dement-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles