E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech amėschen sich einmischen (D)se mźler de, s'immiscer dans (F)
Stammformen sech amėschenmėscht sech anagemėscht sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėsche mech an
dumėschs dech an
hien/si,hatt/etmėscht sech an
mirmėschen eis an
dirmėscht iech an
simėsche sech an
Passé composé
echhumechagemėscht
duhuesdechagemėscht
hien/si,hatt/ethuetsechagemėscht
mirhunneisagemėscht
dirhuttiechagemėscht
sihusechagemėscht
Plus-que-parfait
echhatmechagemėscht
duhasdechagemėscht
hien/si,hatt/ethatsechagemėscht
mirhateneisagemėscht
dirhatiechagemėscht
sihatesechagemėscht
Futur I
echwäert amėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agemėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifamėschen
dugéifsamėschen
hien/si,hatt/etgéifamėschen
mirgéifenamėschen
dirgéiftamėschen
sigéifenamėschen
Conditionnel Passé composé
echhättmechagemėscht
duhässdechagemėscht
hien/si,hatt/ethättsechagemėscht
mirhätteneisagemėscht
dirhättiechagemėscht
sihättesechagemėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch dech an!
Plurielmėscht iech an!
agemėscht
amėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bäimėschendramėschenmatmėschenmėschenvermėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles