E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäimėschen beimischen (D)ajouter, mélanger (F)
Stammformen bäimėschenmėscht bäibäigemėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėsche bäi
dumėschs bäi
hien/si,hatt/etmėscht bäi
mirmėsche bäi
dirmėscht bäi
simėsche bäi
Passé composé
echhubäigemėscht
duhuesbäigemėscht
hien/si,hatt/ethuetbäigemėscht
mirhubäigemėscht
dirhuttbäigemėscht
sihubäigemėscht
Plus-que-parfait
echhatbäigemėscht
duhasbäigemėscht
hien/si,hatt/ethatbäigemėscht
mirhatebäigemėscht
dirhatbäigemėscht
sihatebäigemėscht
Futur I
echwäert bäimėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigemėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäimėschen
dugéifsbäimėschen
hien/si,hatt/etgéifbäimėschen
mirgéifebäimėschen
dirgéiftbäimėschen
sigéifebäimėschen
Conditionnel Passé composé
echhättbäigemėscht
duhässbäigemėscht
hien/si,hatt/ethättbäigemėscht
mirhättebäigemėscht
dirhättbäigemėscht
sihättebäigemėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch bäi!
Plurielmėscht bäi!
bäigemėscht
bäimėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėschendramėschenmatmėschenmėschenvermėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles