E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäimėsch-en beimischen (D)ajouter, mélanger (F)
Stammformen bäimėsch-enmėsch-t bäibäige-mėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėsch-e bäi
dumėsch-s bäi
hien/si,hatt/etmėsch-t bäi
mirmėsch-e bäi
dirmėsch-t bäi
simėsch-e bäi
Passé composé
echhubäige-mėsch-t
duhuesbäige-mėsch-t
hien/si,hatt/ethuetbäige-mėsch-t
mirhubäige-mėsch-t
dirhuttbäige-mėsch-t
sihubäige-mėsch-t
Plus-que-parfait
echhatbäige-mėsch-t
duhasbäige-mėsch-t
hien/si,hatt/ethatbäige-mėsch-t
mirhatebäige-mėsch-t
dirhatbäige-mėsch-t
sihatebäige-mėsch-t
Futur I
echwäert bäimėsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäige-mėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäimėsch-en
dugéifsbäimėsch-en
hien/si,hatt/etgéifbäimėsch-en
mirgéifebäimėsch-en
dirgéiftbäimėsch-en
sigéifebäimėsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättbäige-mėsch-t
duhässbäige-mėsch-t
hien/si,hatt/ethättbäige-mėsch-t
mirhättebäige-mėsch-t
dirhättbäige-mėsch-t
sihättebäige-mėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch bäi!
Plurielmėsch-t bäi!
bäige-mėsch-t
bäimėsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėsch-endramėsch-enmatmėsch-enmėsch-envermėsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles