E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dramėschen hineinmischen (D)
Stammformen dramėschenmėscht drandragemėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėschen dran
dumėschs dran
hien/si,hatt/etmėscht dran
mirmėschen dran
dirmėscht dran
simėschen dran
Passé composé
echhunndragemėscht
duhuesdragemėscht
hien/si,hatt/ethuetdragemėscht
mirhunndragemėscht
dirhuttdragemėscht
sihunndragemėscht
Plus-que-parfait
echhatdragemėscht
duhasdragemėscht
hien/si,hatt/ethatdragemėscht
mirhatendragemėscht
dirhatdragemėscht
sihatendragemėscht
Futur I
echwäert dramėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dragemėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdramėschen
dugéifsdramėschen
hien/si,hatt/etgéifdramėschen
mirgéifendramėschen
dirgéiftdramėschen
sigéifendramėschen
Conditionnel Passé composé
echhättdragemėscht
duhässdragemėscht
hien/si,hatt/ethättdragemėscht
mirhättendragemėscht
dirhättdragemėscht
sihättendragemėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch dran!
Plurielmėscht dran!
dragemėscht
dramėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėschenbäimėschenmatmėschenmėschenvermėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles