E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dramėsch-en hineinmischen (D)
Stammformen dramėsch-enmėsch-t drandrage-mėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėsch-en dran
dumėsch-s dran
hien/si,hatt/etmėsch-t dran
mirmėsch-en dran
dirmėsch-t dran
simėsch-en dran
Passé composé
echhunndrage-mėsch-t
duhuesdrage-mėsch-t
hien/si,hatt/ethuetdrage-mėsch-t
mirhunndrage-mėsch-t
dirhuttdrage-mėsch-t
sihunndrage-mėsch-t
Plus-que-parfait
echhatdrage-mėsch-t
duhasdrage-mėsch-t
hien/si,hatt/ethatdrage-mėsch-t
mirhatendrage-mėsch-t
dirhatdrage-mėsch-t
sihatendrage-mėsch-t
Futur I
echwäert dramėsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drage-mėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdramėsch-en
dugéifsdramėsch-en
hien/si,hatt/etgéifdramėsch-en
mirgéifendramėsch-en
dirgéiftdramėsch-en
sigéifendramėsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättdrage-mėsch-t
duhässdrage-mėsch-t
hien/si,hatt/ethättdrage-mėsch-t
mirhättendrage-mėsch-t
dirhättdrage-mėsch-t
sihättendrage-mėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch dran!
Plurielmėsch-t dran!
drage-mėsch-t
dramėsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėsch-enbäimėsch-enmatmėsch-enmėsch-envermėsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles