E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matmėschen mitmischen (D)mélanger (F)
Stammformen matmėschenmėscht matmatgemėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėsche mat
dumėschs mat
hien/si,hatt/etmėscht mat
mirmėsche mat
dirmėscht mat
simėsche mat
Passé composé
echhumatgemėscht
duhuesmatgemėscht
hien/si,hatt/ethuetmatgemėscht
mirhumatgemėscht
dirhuttmatgemėscht
sihumatgemėscht
Plus-que-parfait
echhatmatgemėscht
duhasmatgemėscht
hien/si,hatt/ethatmatgemėscht
mirhatematgemėscht
dirhatmatgemėscht
sihatematgemėscht
Futur I
echwäert matmėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgemėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatmėschen
dugéifsmatmėschen
hien/si,hatt/etgéifmatmėschen
mirgéifematmėschen
dirgéiftmatmėschen
sigéifematmėschen
Conditionnel Passé composé
echhättmatgemėscht
duhässmatgemėscht
hien/si,hatt/ethättmatgemėscht
mirhättematgemėscht
dirhättmatgemėscht
sihättematgemėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch mat!
Plurielmėscht mat!
matgemėscht
matmėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėschenbäimėschendramėschenmėschenvermėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles