E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermėschen vermischen (D)mélanger, mźler (F)
Stammformen vermėschenvermėschtvermėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvermėschen
duvermėschs
hien/si,hatt/etvermėscht
mirvermėschen
dirvermėscht
sivermėschen
Passé composé
echhuvermėscht
duhuesvermėscht
hien/si,hatt/ethuetvermėscht
mirhuvermėscht
dirhuttvermėscht
sihuvermėscht
Plus-que-parfait
echhatvermėscht
duhasvermėscht
hien/si,hatt/ethatvermėscht
mirhatevermėscht
dirhatvermėscht
sihatevermėscht
Futur I
echwäert vermėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermėschen
dugéifsvermėschen
hien/si,hatt/etgéifvermėschen
mirgéifevermėschen
dirgéiftvermėschen
sigéifevermėschen
Conditionnel Passé composé
echhättvermėscht
duhässvermėscht
hien/si,hatt/ethättvermėscht
mirhättevermėscht
dirhättvermėscht
sihättevermėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermėsch!
Plurielvermėscht!
vermėscht
vermėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėschenbäimėschendramėschenmatmėschenmėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles