E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermėsch-en vermischen (D)mélanger, mźler (F)
Stammformen vermėsch-envermėsch-tvermėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvermėsch-en
duvermėsch-s
hien/si,hatt/etvermėsch-t
mirvermėsch-en
dirvermėsch-t
sivermėsch-en
Passé composé
echhuvermėsch-t
duhuesvermėsch-t
hien/si,hatt/ethuetvermėsch-t
mirhuvermėsch-t
dirhuttvermėsch-t
sihuvermėsch-t
Plus-que-parfait
echhatvermėsch-t
duhasvermėsch-t
hien/si,hatt/ethatvermėsch-t
mirhatevermėsch-t
dirhatvermėsch-t
sihatevermėsch-t
Futur I
echwäert vermėsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermėsch-en
dugéifsvermėsch-en
hien/si,hatt/etgéifvermėsch-en
mirgéifevermėsch-en
dirgéiftvermėsch-en
sigéifevermėsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättvermėsch-t
duhässvermėsch-t
hien/si,hatt/ethättvermėsch-t
mirhättevermėsch-t
dirhättvermėsch-t
sihättevermėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermėsch!
Plurielvermėsch-t!
vermėsch-t
vermėsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėsch-enbäimėsch-endramėsch-enmatmėsch-enmėsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles