E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mėschen mischen (D)mélanger (F)
Stammformen mėschenmėschtgemėscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėschen
dumėschs
hien/si,hatt/etmėscht
mirmėschen
dirmėscht
simėschen
Passé composé
echhugemėscht
duhuesgemėscht
hien/si,hatt/ethuetgemėscht
mirhugemėscht
dirhuttgemėscht
sihugemėscht
Plus-que-parfait
echhatgemėscht
duhasgemėscht
hien/si,hatt/ethatgemėscht
mirhategemėscht
dirhatgemėscht
sihategemėscht
Futur I
echwäert mėschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemėscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmėschen
dugéifsmėschen
hien/si,hatt/etgéifmėschen
mirgéifemėschen
dirgéiftmėschen
sigéifemėschen
Conditionnel Passé composé
echhättgemėscht
duhässgemėscht
hien/si,hatt/ethättgemėscht
mirhättegemėscht
dirhättgemėscht
sihättegemėscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch!
Plurielmėscht!
gemėscht
mėschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėschenbäimėschendramėschenmatmėschenvermėschen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles