E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mėsch-en mischen (D)mélanger (F)
Stammformen mėsch-enmėsch-tge-mėsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėsch-en
dumėsch-s
hien/si,hatt/etmėsch-t
mirmėsch-en
dirmėsch-t
simėsch-en
Passé composé
echhuge-mėsch-t
duhuesge-mėsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-mėsch-t
mirhuge-mėsch-t
dirhuttge-mėsch-t
sihuge-mėsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-mėsch-t
duhasge-mėsch-t
hien/si,hatt/ethatge-mėsch-t
mirhatege-mėsch-t
dirhatge-mėsch-t
sihatege-mėsch-t
Futur I
echwäert mėsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-mėsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmėsch-en
dugéifsmėsch-en
hien/si,hatt/etgéifmėsch-en
mirgéifemėsch-en
dirgéiftmėsch-en
sigéifemėsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-mėsch-t
duhässge-mėsch-t
hien/si,hatt/ethättge-mėsch-t
mirhättege-mėsch-t
dirhättge-mėsch-t
sihättege-mėsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėsch!
Plurielmėsch-t!
ge-mėsch-t
mėsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
amėsch-enbäimėsch-endramėsch-enmatmėsch-envermėsch-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles