E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermėssen vermissen (D)manquer ą  qn. (F)
Stammformen vermėssenvermėsstvermėsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvermėssen
duvermėss
hien/si,hatt/etvermėsst
mirvermėssen
dirvermėsst
sivermėssen
Passé composé
echhuvermėsst
duhuesvermėsst
hien/si,hatt/ethuetvermėsst
mirhuvermėsst
dirhuttvermėsst
sihuvermėsst
Plus-que-parfait
echhatvermėsst
duhasvermėsst
hien/si,hatt/ethatvermėsst
mirhatevermėsst
dirhatvermėsst
sihatevermėsst
Futur I
echwäert vermėssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermėssen
dugéifsvermėssen
hien/si,hatt/etgéifvermėssen
mirgéifevermėssen
dirgéiftvermėssen
sigéifevermėssen
Conditionnel Passé composé
echhättvermėsst
duhässvermėsst
hien/si,hatt/ethättvermėsst
mirhättevermėsst
dirhättvermėsst
sihättevermėsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermėss!
Plurielvermėsst!
vermėsst
vermėssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mėssen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles