E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

vermėss-en vermissen (D)manquer ą  qn. (F)
Stammformen vermėss-envermėss-tvermėss-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echvermėss-en
duvermės-s
hien/si,hatt/etvermėss-t
mirvermėss-en
dirvermėss-t
sivermėss-en
Passé composé
echhuvermėss-t
duhuesvermėss-t
hien/si,hatt/ethuetvermėss-t
mirhuvermėss-t
dirhuttvermėss-t
sihuvermėss-t
Plus-que-parfait
echhatvermėss-t
duhasvermėss-t
hien/si,hatt/ethatvermėss-t
mirhatevermėss-t
dirhatvermėss-t
sihatevermėss-t
Futur I
echwäert vermėss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert vermėss-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvermėss-en
dugéifsvermėss-en
hien/si,hatt/etgéifvermėss-en
mirgéifevermėss-en
dirgéiftvermėss-en
sigéifevermėss-en
Conditionnel Passé composé
echhättvermėss-t
duhässvermėss-t
hien/si,hatt/ethättvermėss-t
mirhättevermėss-t
dirhättvermėss-t
sihättevermėss-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliervermėss!
Plurielvermėss-t!
vermėss-t
vermėss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
mėss-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles