E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

mėssen vermissen (D)manquer ą  qn. (F)
Stammformen mėssenmėsstgemėsst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echmėssen
dumėss
hien/si,hatt/etmėsst
mirmėssen
dirmėsst
simėssen
Passé composé
echhugemėsst
duhuesgemėsst
hien/si,hatt/ethuetgemėsst
mirhugemėsst
dirhuttgemėsst
sihugemėsst
Plus-que-parfait
echhatgemėsst
duhasgemėsst
hien/si,hatt/ethatgemėsst
mirhategemėsst
dirhatgemėsst
sihategemėsst
Futur I
echwäert mėssen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gemėsst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmėssen
dugéifsmėssen
hien/si,hatt/etgéifmėssen
mirgéifemėssen
dirgéiftmėssen
sigéifemėssen
Conditionnel Passé composé
echhättgemėsst
duhässgemėsst
hien/si,hatt/ethättgemėsst
mirhättegemėsst
dirhättgemėsst
sihättegemėsst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliermėss!
Plurielmėsst!
gemėsst
mėssen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
vermėssen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles